Large Tufted Storage Bench: This storage bench is 63 inches long. 22 inches wide and 24.4 inches high for ample storage space. Fabric Upholstery: The bench is upholstered in a soft beige fabric for comfort and style. Rolled Arm Design: The bench features rolled arm design with tapered legs for a classic look. Sturdy Rubberwood Frame: The bench frame is made from sturdy rubberwood with a maximum weight capacity of 500 pounds. Easy Maintenance: The bench can be wiped clean with a fabric cleaner for easy maintenance.
-
- Multipurpose: The storage ottoman has a lot of storage space. Put this storage box in your bedroom as an end of bed bench. in front of the sofa in your living room as a footrest. or in the hallway as a shoe bench.
-
- Modern Design: With deep button tufting and beautifully rolled arm bench. our storage bench offers the look. feel and design of a truly modern piece. With its simple yet sophisticated construction. this piece brings a minimalist style that emphasizes comfort and function.
-
- Rolling armrests: To complete the sophisticated modern look. this storage ottoman bench features elegantly rolled armrests for a luxurious look. This adds an air of sophistication to your room and complements the tufted. diamond-stitched cover.
-
- Ideal for small spaces: Choose an accessory that is the perfect size for you and your furniture. This bench measures 63 L x 22 W x 24.4 H. You’ll love how much your space can be transformed by the simple addition of this charming bench.
-
- Easy to assemble: Save time and there is not a single screw! The arms and legs need to be assembled by the customer. The plug-in hardware on the arms makes it very easy to assemble.
Specifications
| Brand | LUCKHAO |
| Material | Wood |
| Fabric Content | Linen |
| Color | White |
| Has Storage | Y |
| Seat Color | White |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 22 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Rubberwood |
| Frame Color | White |
| Leg Material | Rubberwood |
| Assembled Product Weight | 60.5 lbs |
| Maximum Load Weight | 500 lb |
| Recommended Location | bedroom |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with fabric cleaner |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | LUCKHAO |
| Manufacturer Part Number | 20240129-D-W |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 63.00 x 22.00 x 24.40 Inches |









Reviews
There are no reviews yet.