The Carolina Dining Bench proves that timeless style is never boring. With it elegant turned legs. bold Equestrian Green finish. and charming farmhouse looks. this bench brings designer-worthy style to your home. Crafted from solid rubberwood. this bench is large enough to comfortably fit two people (three if you squeeze). Be sure to complete your farmhouse-inspired dining room with the matching Carolina Dining Table and Carolina Dining Chairs. (All pieces sold separately.)
Features :
- Constructed with solid rubberwood
- Classic farmhouse style
- Fits 2-3 people
- Elegant turned legs
- Part of Boraam’s Carolina Dining Collection
Specifications :
- Assembly Required : Yes
- Bench Dimensions : W: 47 x H: 18 x D: 14
- Color/Finish : Equestrian Green
- Commercial/Residential : Residential
- Frame Material : Rubberwood
- Seat Height : 18
- Weight Capacity : 400 lbs
- Product Weight : 24 lbs.
Specifications
| Brand | Boraam |
| Collection | Carolina |
| Material | Wood |
| Color | Green |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | wood |
| Seat Color | Green |
| Seat Depth | 14.0 in |
| Seat Height | 18.0 in |
| Seat Width | 14.0 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Rubberwood |
| Frame Color | Green |
| Leg Material | Wood |
| Leg Color | Green |
| Assembled Product Weight | 24 lb |
| Maximum Load Weight | 250 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Boraam Industries |
| Manufacturer Part Number | 36569 |
| Model | 36569 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 14.00 x 47.00 x 18.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.