Description The Madison Park Greenwich Accent Bench offers a sleek and elegant update to your bedroom or living room decor. This accent bench is upholstered in a brown fabric and features a button-tufted seat that adds a sophisticated touch to the design. The antique bronze metal frame complements the upholstered seat to create a stunning mid-century look. Leg assembly is required and a tool is included. Product Details See below 1 Bench:45"W x 15"D x 17.5"H Seat Dimension:43.5"W x 13.5"D x 17.5"H Seat Cushion Thickness:4.5" Front and Back Leg Size:0.75"W x 0.75"H Upper and Bottom Leg Size:0.75"W x 0.75"H Leg Height:11.75" Clearance under Bench:13" Maximum Weight Capacity (Seating):400 lbs Material Frame Composition:plywood and solid wood Leg Material:metal leg Fabric: jacquard. 87% Polyester; 9% Acrylic; 4% Cotton Cushion or Upholstery Fill Material:Foam Metal Finish:Antique Bronze Metal Leg
- Rectangular accent bench
- Button tufted seat
- Antique bronze metal frame
Specifications
| Brand | Ghislaine |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Color | Brown |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Color | Brown |
| Seat Depth | 10 in |
| Seat Height | 10 in |
| Seat Width | 10 in |
| Seat Back Height | 217 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Polyester |
| Frame Color | Brown |
| Assembled Product Weight | 150 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 10.00 x 10.00 x 10.00 Inches |







Reviews
There are no reviews yet.