Enjoy this decorative multi-functional bench from CorLiving. Upholstered in rich cream bonded leather the LAD-500-O is easy to wipe clean with a damp cloth providing a practical solution for many areas in your home. Featuring a foam padded surface and tall arms that serve as a backrest to stretch out. Finished with top stitching and stylish tufting. this bench/ottoman opens for additional storage space. Use it as a beautiful window seat in your bedroom. at the foot of your bed or as a functional piece in your foyer. This great accent piece will last for years and provide a stylish solution to extend seating areas in your home.
CorLiving Antonio Bonded Leather Storage Bench with Rolled Arms. Cream:
- Solid wood legs stained in Dark Espresso
- Stylish tufted design with double stitched seams
- Easy to clean cream bonded leather
- Opens for extra storage space
- Doubles as a comfortable foot rest
Specifications
| Brand | CORLIVING |
| Collection | Antonio |
| Material | Wood. Leather |
| Fabric Content | Faux Leather |
| Color | Cream |
| Has Storage | Y |
| Seat Color | Cream |
| Seat Depth | 18.5 in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Back Height | Backless |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Solid Wood |
| Leg Material | Solid wood |
| Leg Color | Dark Espresso |
| Assembled Product Weight | 45 lbs |
| Maximum Load Weight | 330 lb |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Damp Cloth |
| Features | Tufted |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | CorLiving |
| Manufacturer Part Number | LAD-500-O |
| Model | LAD-500-O |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 18.50 x 53.00 x 31.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.