The Beaufort Point Bench features an open frame base and a seat wrapped in grey faux shagreen. The open sided frame means that this useful storage space is not overbearing within a space. making it perfect for an entry or the end of a bed.
- 12in W x 12in D x 16in H
- Gray finish
- Item made from fabric
- 1 year limited warranty
- Seating options are designed to complete a design scheme and bring function to any room with style to spare
Specifications
| Brand | ELK Home |
| Collection | Beaufort Point |
| Material | Metal and Wood |
| Color | Gray |
| Has Storage | Y |
| Seat Color | Gray |
| Seat Depth | 12 in |
| Seat Back Height | 0 in |
| Assembled Product Weight | 7.3 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe clean with dry cloth. |
| Features | Nailhead Trim |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Elk Home |
| Manufacturer Part Number | 3169-025O |
| Model | 3169-025O |







Reviews
There are no reviews yet.