This child-sized wooden desk and chair set features a clean. modern design that will fit any aesthetic. Made with high-quality engineered wood for long-lasting durability. it features a large tabletop with ample space to create or study and spacious shelving on both sides. Compact and narrow. the desk also includes a matching chair that features anti-tipping features. For bedrooms and playrooms with minimal space. this desk is a dedicated workspace for kids. and helps keep their room organized.
- Minimalist design with a white finish that complements most decors
- Large tabletop for plenty of space to spread out and work on
- Open shelving on both sides underneath the desk
- The chair has anti-tipping pieces on the back legs
- Dimensions: Chair – 14.96 L x 14.17 W x 27.56 H; Desk – 40.0 L x 17.52 W x 25.51 H
Specifications
| Brand | Teamson Kids |
| Collection | Fantasy Fields |
| Assembled Product Weight | 41.89 lb |
| Material | MDF. Pine wood |
| Color | White |
| Finish | White |
| Base Color | White |
| Desk Type | Writing Desks |
| Features | Storage |
| Manufacturer | Teamson |
| Manufacturer Part Number | FF-00002W |
| Model | FF-00002W |
| Is Assembly Required | Y |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 40.00 x 17.52 x 25.51 Inches |
| Brand | Teamson Kids |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | FF-00002W |
| UPC | 810083332109 |








Reviews
There are no reviews yet.