Incredible functionality combines with the relaxed look of solid mango wood in this modern design. This bench arrives fully assembled and with sides that extend outward. the bench extends from 35" to 60". The interlocking slats fit everything in a compact frame. and the natural buff finish brings out the beauty of the hardwood. Use it in a foyer or hallway to get ready for the day. bring it into the living room for additional seating. or into your bedroom at the foot of a bed. This versatile bench has contemporary style and classic functionality that make it a great addition to any room in your home.
- Solid Mango Wood
- Ships fully assembled
- Hand-carved
- Dimensions: 35” extending to 60”x13.75×18” H
- Each piece is hand-crafted and completely one of a kind
- For residential use only
Specifications
| Brand | JOFRAN INC. |
| Collection | Bradford |
| Material | Mango |
| Color | Natural |
| Seat Height | 18 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Solid Wood |
| Assembled Product Weight | 24 lb |
| Maximum Load Weight | 250 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Manufacturer | Jofran |
| Manufacturer Part Number | 1730-191B |
| Model | 1730-191B |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 60.00 x 13.75 x 18.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.