KRAFT 8″ x 8″ 1/ R 3/ L Stainless Steel
✅ Prevents corrosion in humid conditions
✅ Compatible with trimmer conversion kits
🛍️ Upgrade Your Edger’s Performance
- Special hand shiny stainless steel for extra effortless working surface
- Texture ribbing reduces fatigue and provides a great grip even when wet
| Length | 8″ (203.2mm) |
| Width | 8″ (203.2mm) |
| Thickness | 0.048 |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Type | Edger |
| Handle Material | ProForm® Soft Grip |
| Handle Length | 4-1/2″ (114.3mm) |
| Lip | 3/4″ (19.1mm) |
| Radius | 1/2″ (12.7mm) |
| Blade Length | 8″ (203.2mm) |






Reviews
There are no reviews yet.