The Del Mar Dining Room Bench offers Coastal Casual styling to your dining area. The hand painted style finish on the bench frame has just the right amount of aging and rub-through in an Antique White base. A complementing grey toned linen is featured on both the seat. front and back of the chair back. Bench frame is crafted from high quality acacia and rubberwood for long lasting use. Bench dimensions: 49 W x 16 D x 19 H. Easy to assemble with all instructions. hardware and tools provided. Made in Vietnam.
Features :
- Finish: Antique White and Grey Linen
- Coastal Casual styling
- Complementing Grey linen padded seat
- Bench frame is crafted from acacia and rubberwood for long lasting use
- Perfect to also be used as an entry way bench. accent bench. or at the foot of the bed
Specifications :
- Product Dimensions : 49 W x 16 D x 19 H
- Product Color : Antique White and Grey
- Assembly Required : Yes
-
- Dimensions: 49W x 16D x 19H in.
- Finish: Antique White and Grey Linen
- Bench frame is crafted from acacia and rubberwood for long lasting use
- Complementing Grey linen padded seat
- Perfect to also be used as an entry way bench. accent bench. or at the foot of the bed
- Seat Height: 19
- Coastal Casual styling
- Easy assembly
- The Del Mar Dining Room Bench offers Coastal Casual styling to your dining area.|The hand painted style finish on the bench frame has just the right amount of aging and rub-through in an Antique White base.|A complementing grey toned linen is featured on both the seat. front and back of the chair back.|Bench frame is crafted from high quality acacia and rubberwood for long lasting use.|Bench dimensions: 49a** W x 16a** D x 19a** H.|Easy to assemble with all instructions. hardware and tools provided.|Made in Vietnam.
Specifications
| Brand | Martin Svensson Home |
| Collection | Del Mar |
| Material | Wood |
| Fabric Content | Linen 100% |
| Color | Gray |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | Grey linen |
| Seat Color | Gray |
| Seat Depth | 16.0 in |
| Seat Height | 19a** |
| Seat Width | 49.0 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | acacia|rubberwood |
| Frame Color | Antique White |
| Leg Material | Acacia and rubberwood |
| Leg Color | Antique White |
| Assembled Product Weight | 22 lb |
| Maximum Load Weight | 250 lbs |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Cushioned |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Martin Svensson Home |
| Manufacturer Part Number | 5202935 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.00 x 49.00 x 19.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.