Make a teen’s or child’s bedroom functional and fashionable with this lovely pink padded bench. Enjoy a romantic silhouette combining linear and curved elements with tender. ornate accents. Steel construction offers durability in a bench with a powder pink finish. Topped with a generously padded cushion covered in white fabric. it delivers extra utility for seating or storage. Bring a sweet look to a traditional bedroom group with this charming bench.
- Set includes: One (1) bench
- Materials: Metal. plywood. fabric and foam
- Finish: Powder Pink
- Upholstery: Ivory
Fabric Care Instructions
Cleaning code: W-S
Specifications
| Brand | Coaster Company |
| Collection | Massi |
| Material | Plywood. Metal. Fabric |
| Fabric Content | Microsuede |
| Color | Ivory. Powder Pink |
| Has Storage | Y |
| Number of Baskets | 0 |
| Seat Material | Metal. Plywood. Fabric. Foam |
| Seat Depth | 15.5 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 39 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Metal |
| Frame Color | Powder Pink |
| Assembled Product Weight | 14.52 lb |
| Maximum Load Weight | 200 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Upholstery |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Coaster Furniture |
| Manufacturer Part Number | 401156 |
| Model | 401156 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 39.25 x 15.50 x 18.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.