With all-solid wood construction. clean lines and functional appeal. the Autumn collection replicates the look of historical farmhouse with the warm appearance of reclaimed wood. Thick. naturally rough-hewn planks of butcher block Acacia form the table top with black cast iron tension rods and cross-bracing providing a durable industrial-style foundation.
Features :
- Made from solid butcher block Acacia planks.
- Tongue and groove construction allows for natural seasonal movement in the timber.
- Warm. heavily glazed Flint Oak finish. lightly washed to create a soft patina.
Specifications :
- Product Dimensions : 18 H x 62 W x 15 D
- Product Weight : 51 lbs
- Weight Capacity : 800 lbs
- Warranty : Manufacturer will ship replacement parts at no charge for up to 1 year from date of delivery to correct defects determined at manufacturer’s discretion to be related to manufacturing or workmanship
- Dimensions: 62W x 15D x 18H in.
- Pine wood construction with metal accents
- Finished in flint oak
- Industrial farmhouse design style
Fabric Care Instructions
Wood Furniture should be dusted frequently with a clean. lint-free cloth. Avoid using oily polishes or waxes. Avoid exposing your furniture to strong sunlight. heat outlets. open windows or dampness. Never allow liquids or chemicals to sit on your furniture. Use a coaster for hot or cold liquids.
Specifications
| Brand | Modus Furniture |
| Collection | Autumn |
| Material | Wood |
| Color | Brown |
| Number of Drawers | 8 |
| Seat Height | 18 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Pine wood |
| Assembled Product Weight | 51 lb |
| Maximum Load Weight | 800 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Wood |
| Is Assembly Required | Y |
| Manufacturer | Modus Furniture |
| Manufacturer Part Number | 8FJ865 |
| Model | 8FJ865 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 15.00 x 62.00 x 18.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.