Silver rivers of laughter race back and forth in this high energy modern piece. Gridiron’s sleek stainless steel bench contains a message of transformation and metamorphosis. Exuberance abounds as the strategic placement of this piece will radiate a happy atmosphere.
Features :
- Materials: Stainless steel
- Finish: Silver
- Easy to clean
- For indoor use
Specifications :
- Product Dimensions : 16.5H x 60W x 15D
- Product Weight : 104 lbs
- Short Bench: Stainless Steel
- Easy to Clean
- For Indoor Use
- Long Benches: Perfect modern bench or table
- Brushed stainless steel finish
- Overall Product Dimensions: 15L x 60W x 16.5H
- Overall Small Bench Dimensions: 15L x 19.5W x 16.5H
- Overall Large Bench Dimensions: 15L x 60W x 16.5H
- Product Materials: Stainless steel
Specifications
| Brand | Modway |
| Collection | Gridiron |
| Material | Metal |
| Color | Silver |
| Number of Baskets | 0 |
| Seat Material | Wood |
| Seat Depth | 15 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Width | 85 in |
| Seat Back Height | 0 in |
| Seating Capacity | 1 |
| Frame Material | Metal |
| Assembled Product Weight | 85 lbs |
| Maximum Load Weight | 300 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Manufacturer | Modway |
| Manufacturer Part Number | EEI-867 |
| Model | EEI-867 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 15.00 x 60.00 x 16.50 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.