Pasargads velvet bench is a perfect addition to any room setting. With high density foam padded seating and sleek stainless steel legs. this bench provides extra aesthetics to your room decor. With the solid frame and customized superior quality fabrics. this is sure to become your favorite seating option.
- Plush Velvet Upholstery: Luxuriate in the opulence of velvet upholstery. adding a touch of elegance to your living space.
- High-Density Foam Filling: Sink into comfort with the high-density foam filling. ensuring superior support and relaxation during extended seating.
- Generous Dimensions: With dimensions measuring W48 x D16.5 x H17.6. this bench offers ample seating space for you and your guests to enjoy.
- Sleek Chrome Base: The modern chrome base not only provides stability but also adds a contemporary flair to your d**cor.
- Sturdy Construction: Built to last. this bench boasts a robust construction with legs measuring H 8 x W 1. offering durability and stability for years to come.
Specifications
| Brand | Pasargad Home |
| Collection | Luxe |
| Material | Fabric |
| Fabric Content | 100% Velvet |
| Color | Gray |
| Seat Material | Velvet |
| Seat Color | Gray |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 18.9 in |
| Seat Width | 51.2 in |
| Seating Capacity | 3 |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Leg Material | Steel |
| Leg Color | Silver |
| Assembled Product Weight | 20 lb |
| Manufacturer | Pasargad Home |
| Manufacturer Part Number | Y-1027 |
| Model | Y-1027 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.00 x 51.20 x 18.90 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.