Beyond its role at the dining table. this versatile bench seamlessly enhances various spaces. Crafted with a beautiful handwoven rope pattern. its solid wood frame ensures both comfort and durability. The modern touch of matte black stain on the legs creates a chic two-tone colorway. perfect for contemporary settings. Compact at 14 L x 40 W x 18 H. it easily fits under tables for space optimization. Complete the elegant dining ensemble by pairing it with a matching table and chairs. available for purchase.
- Solid rubberwood construction ensures long term durability and stability
- Handwoven rope seat offers comfort with a rustic flair
- Matte black stain on legs creates a sleek modern finish
- Measurements of 14 L x 40 W x 18 H provide comfortable seating for two
- Perfect placed in an entryway. at the end of your bed. or as an accent piece in your living room
- Two tone colorway makes for an effective accent in a wide range of modern and traditional decor settings
- Matching set of chairs and dining table also available to create a complete ensemble
- Features glides on feet to protect your floors
- Supports up to 400 lbs comfortably
- Arrives with some assembly required
- Assembled Dimensions: 40 W x 14 D x 18 H
- Ships in 1 box
Specifications
| Brand | Powell |
| Collection | Crawford |
| Fabric Content | Rope |
| Color | Black |
| Number of Baskets | 0 |
| Seat Material | Rope |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 40 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Solid Rubberwood |
| Leg Material | Solid Rubberwood |
| Leg Color | Matte Black |
| Assembled Product Weight | 12.13 lb |
| Maximum Load Weight | 400 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe clean with a soft damp cloth |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Linon |
| Manufacturer Part Number | D1521D23BLB |
| Model | D1521D23BLB |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 14.00 x 40.00 x 18.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.