SAFAVIEH Couture Danianna Solid Boucle Contemporary Bench with Storage. Oatmeal
Give a contemporary update to your home with the sculptural beauty of our Danianna bench. It stands out with its curved. sculptural legs that beautifully cuddle a generously padded seat. The cozy and plush silhouette of our ottoman is accentuated with rich textures of boucle. Adorned in a graceful oatmeal shade. our bench serves as a welcoming addition to your entryway. bedroom. or living area. Both stylish and handy. the bench reveals storage underneath to become a convenient spot to store your pillows. throws. and magazines.
- Durable fabric frame for long lasting longevity.
- No assembly required
- Color: Oatmeal
- Product Dimensions: 60 in. W x 20.9 in. D x 18.9 in. H
- Weight Capacity: 500 lbs
- Wood Content: Pine Solid Wood/P2 Plywood
- Fabric Content: Boucle (100% Polyester)
- Body Material: Wood
- Seat Construction: MDF
- Fill Material: 100% Polyurethane Foam
- Foam Density: 1.6 lbs/cu’ft
- Underneath Clearance: 3.9 in.
- Cushion Thickness: 5.1 in.
- Seat Dimensions: 55.5 in. W x 19.3 in. D x 18.7 in. H
- Leg Dimensions: 7.1 in. W x 19.3 in. D x 3.9 in. H
Specifications
| Brand | Safavieh |
| Collection | SAFAVIEH Couture Danianna Collection |
| Color | Oatmeal |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Oatmeal |
| Seat Depth | 19.3 in |
| Seat Height | 18.7 in |
| Seat Width | 55.5 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Fabric |
| Frame Color | Oatmeal |
| Assembled Product Weight | 51.2 lb |
| Maximum Load Weight | 500 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling. frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild. water free solvant or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining. |
| Features | Storage |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Safavieh |
| Manufacturer Part Number | SFV4805C |
| Model | SFV4805C |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 20.90 x 60.00 x 18.90 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.