SAFAVIEH Couture Laurence Modern Cordoroy Modern Bench. Olive
Give a chic and sophisticated upgrade to any corner with our Laurence bench. The clean and crisp silhouette of the bench is softened with gentle curves and plush upholstery. The rounded edges of the seat are beautifully complemented with the curvature of its chunky cylindrical legs to deliver sophisticated drama. The linear texture of the olive-colored corduroy fabric accentuates the chic and plush appeal of our bench. Serving as a luxe accent. the bench can be placed in any entryway. bedroom. or dining area to offer plush comfort and style
- Durable fabric frame for long lasting longevity.
- Minor assembly required
- Color: Olive
- Product Dimensions: 60 in. W x 24 in. D x 16.9 in. H
- Weight Capacity: 550 lbs
- Wood Content: Birch/Pinewood/Plywood
- Fabric Content: Cordoroy (100% Polyester)
- Body Material: Pinewood/Plywood
- Seat Construction: Webbing
- Fill Material: CA Foam/Polyester Fill
- Foam Density: 1.9 lbs/cu’ft
- Underneath Clearance: 9.4 in.
- Cushion Thickness: 7.5 in.
- Seat Dimensions: 60 in. W x 18.1 in. D x 16.9 in. H
- Leg Dimensions: 5.9 in. W x 5.9 in. D x 15 in. H
Specifications
| Brand | Safavieh |
| Collection | SAFAVIEH Couture Laurence Collection |
| Fabric Content | Cordoroy |
| Color | Olive |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Olive |
| Seat Depth | 18.1 in |
| Seat Height | 16.9 in |
| Seat Width | 60 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Fabric |
| Frame Color | Olive |
| Leg Material | Fabric |
| Leg Color | Olive |
| Assembled Product Weight | 35 lb |
| Maximum Load Weight | 550 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling. frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild. water free solvant or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining. |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Safavieh |
| Manufacturer Part Number | SFV5110B |
| Model | SFV5110B |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 24.00 x 60.00 x 16.90 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.