SAFAVIEH Couture Mandy Solid Boucle Modern Bench with Metal Frame. Black
Add sophisticated style and comfort to any corner with our Mandy bench. Refined to perfection. our bench blends fine materials to serve as a stylish and effortless fit to any room. Its rectangular seat is upholstered in black boucle for an inviting touch of textures. Featuring slender black metallic legs. our bench embraces a minimalist profile to easily blend into any room. The bench provides extra seating in an entryway. lounge. or dining space. or beautifully complements the foot of your bed.
- Durable metal frame for long lasting longevity.
- No assembly required
- Color: Black
- Product Dimensions: 36 in. W x 16 in. D x 20.3 in. H
- Weight Capacity: 550 lbs
- Wood Content: Pine Wood/Plywood
- Fabric Content: Boucle (100% Polyester)
- Metal Finish: Iron/Black
- Body Material: Iron
- Seat Construction: Pinewood
- Fill Material: CA Foam
- Foam Density: 1.8 lbs/cu’ft
- Underneath Clearance: 12 in.
- Cushion Thickness: 4.7 in.
- Seat Dimensions: 36 in. W x 16 in. D x 18 in. H
- Leg Dimensions: 36 in. W x 16 in. D x 16 in. H
Specifications
| Brand | Safavieh |
| Collection | SAFAVIEH Couture Mandy Collection |
| Color | Black |
| Number of Baskets | 0 |
| Number of Doors | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 16 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 36 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Metal |
| Frame Color | Black |
| Leg Material | Metal |
| Leg Color | Black |
| Assembled Product Weight | 24.8 lb |
| Maximum Load Weight | 550 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling. frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild. water free solvant or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining. WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes. harsh solvants. and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water. |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | Safavieh |
| Manufacturer Part Number | SFV9527B |
| Model | SFV9527B |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 16.00 x 36.00 x 20.30 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.