This storage accent bench is the perfect stylish storage solution! Made of premium polyester. and padded with high-density foam. this storage bench is bouncy and elastic to sit on. The soft finish gives this bench some luxurious charm. and the large interior storage space is pretty practical for storage purpose. This ottoman itself has a wide and large sitting area. allowing you to sit or lie on it comfortable.
- Smile Mart Modern Velvet Upholstered Storage Bench. Pink
- Color: Pink
- Materials: Polyester. Metal. foam
- Overall Dimensions: 42.7** L ** 14.6** W** 19** H
- Storage Space: 39.2** L ** 11** W ** 7.7** D
- Overall Weight Capacity: 519 lb
- Shipping Weight: 31.5 lb
- Item Weight: 26.4 lb
- Note:
- Please allow ** 1/2** measurement tolerance.
- Please do not overload this storage bench.
- Paded Bench Soft to Touch
- High-quality Materials
Specifications
| Brand | Smile Mart |
| Color | Pink |
| Number of Baskets | 0 |
| Seat Material | Polyester |
| Seat Color | Pink |
| Seat Depth | 14.6 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Width | 42.7 in |
| Seating Capacity | 1 |
| Frame Material | Metal |
| Leg Material | Metal |
| Leg Color | Gold |
| Assembled Product Weight | 31.5 lb |
| Maximum Load Weight | 519 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Storage |
| Manufacturer | Smile Mart |
| Manufacturer Part Number | TD8cji0002 |
| Model | TD8cji0002 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 42.70 x 14.60 x 19.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.