This impressive dining bench is made of durable black powder-coated metal and paired with an upholstered foam-filled seat. built with quality materials to ensure a long-lasting and durable product. Fitted with rubber covers. which prevent the chair from damaging the floor when moved. Metal structure and upholstered seat with simple style and classic color will add an inviting atmosphere to your home. Easy to assemble and disassemble under the accompanying manual. This versatile piece fits seamlessly across the home from the dining room and hallway to the patio. ensuring a quality seating space anywhere in your home.
-
SmileMart Industrial Metal Dining Bench with Removable Backrest. Black
- Color: Black
- Materials: PVC Leather. Iron. Foam. Non-woven Fabric
- Overall Dimensions (without backrest): 42** L ** 18** W ** 19.5** H
- Overall Dimensions (with backrest): 43** L ** 22** W ** 33** H
- Seat: 41** L **15** W ** 19.5** H
- Maximum Weight Capacity: 602 lb
- Net Weight (assembled product weight): (with backrest) 27.3 lb; (without backrest) 21.4 lb
- Gross Weight (product in the bo**): 31.5 lb
- Note:
- 1. Please allow a 1/2** measurement tolerance.
- 2. For safety. please do not stand on the dining bench!
- Metal Bench with Upholstered Seat
- Comfortable Sitting Experience
Specifications
| Brand | Smile Mart |
| Collection | Furniture |
| Color | Black |
| Number of Baskets | 0 |
| Seat Material | PVC Leather |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 15 in |
| Seat Height | 19.5 in |
| Seat Width | 15 in |
| Seat Back Height | 13.5 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Color | Metal |
| Leg Material | Metal |
| Leg Color | Black |
| Assembled Product Weight | 27.3 lb |
| Maximum Load Weight | 602 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Cleaning. Care & Maintenance | Wipe with Dry Cloth |
| Features | Cushioned |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 1 |
| Manufacturer | SmileMart |
| Manufacturer Part Number | TDa8bt0001 |
| Model | TDa8bt0001 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 42.00 x 18.00 x 19.50 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.