Be prepared for your next office party. family get-together. or camping trip with this Adjustable Folding Table by Somerset Home. The 4-foot-long table features a high-density plastic top that is easy to clean. has impact-resistant corners. has two height settings for adults and kids. and has a portable fold in half design. With a durable yet lightweight powder-coated steel base and safety locking mechanisms on each of the legs. this stain and rust-resistant table hold up to 600lbs. Use this table for picnics. camping. indoor or outdoor parties. sporting events. tailgating. or whenever you need an extra tabletop.
- ADJUSTABLE HEIGHT – The adjustable legs on this plastic table are designed for two different height settings to accommodate your event.
- FOLDABLE DESIGN – This 4-foot party table has a reinforced honeycomb design underneath that the folding table legs secure into. allowing it to fold in half and lock for compact storage.
- STRONG AND DURABLE – The lightweight powder-coated steel base and safety locking mechanisms on each leg lend durability and strength to the high-density plastic top.
- MULTIPURPOSE TABLE – This portable table is smooth enough to write on for craft and art projects and perfect for picnics. park outings. camping. parties. and tailgating.
- MATERIALS – Plastic and Metal.
- DIMENSIONS – (L) 48 x (W) 24 x (H) 23 or 29 (adjustable height); Folded: (L) 24 x (W) 24 x (H) 3.
- COLOR – White and Gray.
Specifications
| Brand | Somerset Home |
| Table Shape | Rectangle |
| Material | Plastic. Metal |
| Table Top Material | Polyethylene Plastic |
| Base Material | Powder-Coated Steel |
| Color | White |
| Table Color | White |
| Base Color | White |
| Folded Item Height | 3 in |
| Folded Item Length | 24 in |
| Folded Item Width | 24 in |
| Assembled Product Weight | 21.62 lbs |
| Recommended Location | Outdoor. Indoor |
| Age Group | Adult |
| Features | Adjustable |
| Manufacturer | Trademark Global LLC |
| Manufacturer Part Number | 235054DSL |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 48.00 x 24.00 x 29.00 Inches |










Reviews
There are no reviews yet.