Unique Design This rustic storage bench features shutter-shaped door and exquisite metal handle. The side vertical slat shape adds sophistication and uniqueness to your home. It is suitable to place our storage bench on your entry way. in front of your bed. and its rustic design could fit your home decor. Constructed of pine wood and high-quality MDF. our storage bench would be a long-term usage furniture with retro appearance. Two hollow handles are designed on the both sides of the seat. Large Storage Spaces Our storage provides with a sit for two adults. Remove the cushion and lift up the panel. you can see a hidden storage space which is extremely private. It’s a good place for putting purses. keys and other on-the-go small items that are neatly contained. Three doors form two different size storage spaces. The large one has adjustable shelf inside that can be adjusted to three heights as well or users can remove it if need. The small one is ideal for keeping backpacks. books. Details Material Frame: Pine wood Panels: MDF Cushion: Linen Blend Cushion with Foam Padded Weight Capacity Seat: 155 LBS Drawer: 55 LBS Hidden Storage Space Dimensions 40.6”L x 14.4”W x 1.5”H Finish Birch Veneer Finished Back Yes Package Number 1 Assembly Required 1 h Additional Tools Required All Tools Included Maintenance & Notice About Finish Liquids should be immediately blotted with a damp cloth. Do not use surface cleaners that could remove the finish. About Hardware Hardware may loosen over time; periodically check to make sure all connections are tight. About Fasteners Don’t over-tighten fasteners. as this may cause distortion or breakage. About Upholstered Seat Blot spills immediately with a clean. colorfast towel. Spot clean with a damp cloth or sponge. gently blotting to remove excess water. then air dry. About Color Real Product’s Color may be a little different from the image due to the lighting or monitor’s display. About Size Manual measurement has been used. there may be some reasonable error.
- Unique Design: This rustic storage bench features shutter-shaped door and exquisite metal handle. The side vertical slat shape adds sophistication and uniqueness to your home. It is suitable to place our storage bench on your entry way. in front of your bed. and its rustic design could fit your home decor.
- Perfect for Family Use: Compared to the traditional type of storage bench. our storage bench is designed as 3 functions in one bench. It provides with a sit for two adults. two storage cabinets for multiple storage purposes. Remove the cushion and lift up the panel. you can see a hidden storage space which is extremely private. It’s a good place for putting purses. keys and other on-the-go small items that are neatly contained. Hidden storage space dimensions: 40.6”L x 14.4”W x 1.5”H.
- Reliable Workmanship: Constructed of pine wood and high-quality MDF. our storage bench would be a long-term usage furniture with retro appearance. Two hollow handles are designed on the both sides of the seat to provide you with convenience when moving the storage bench around.
Specifications
| Brand | Ghislaine |
| Fabric Content | 100% MDF |
| Color | Gray |
| Seat Material | MDF |
| Seat Color | Gray |
| Seat Depth | 10 in |
| Seat Height | 10 in |
| Seat Width | 10 in |
| Seat Back Height | 38 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Medium Density Fiberboard |
| Frame Color | Gray |
| Assembled Product Weight | 150 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 10.00 x 10.00 x 10.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.