Romance Copy Here’s a sprightly cabinet with great storage potential and casual good looks. It effortlessly lends charm and atmosphere to a kitchen or living room with its neutral. weathered grey or brown top. black drawer pull accents. and removable storage baskets. Product Details Set includes One (1) storage bench Dimensions 17.75 inches high x 39.25 inches wide x 13.75 inches deep Finish color White and Grey Materials Poplar. paulownia and MDF Weight limit 200 lbs
- This bench is a combination of elegance and convenience. providing essential storage options while adding a touch of class to your space
- Offers versatile storage with three drawers and three spacious baskets. catering to various organizational needs and ensuring a neat and organized home
- The base of the bench is finished in a soft. lovely shade of white. adding a sense of lightness and elegance to its overall appearance
Specifications
| Brand | Ghislaine |
| Fabric Content | 100% Wood |
| Color | Gray |
| Seat Material | Wood |
| Seat Color | Gray |
| Seat Depth | 10 in |
| Seat Height | 10 in |
| Seat Width | 10 in |
| Seat Back Height | 270 in |
| Seating Capacity | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | Gray |
| Assembled Product Weight | 150 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Features | Storage |
| Is Assembly Required | Y |
| Suggested Number of People for Assembly | 2 |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 10.00 x 10.00 x 10.00 Inches |








Reviews
There are no reviews yet.