XF XINFENG Folding Table is made of high-quality polyethylene table top and heavy-duty steel frame. which is sturdy and resistant to wear and tear. With a weight capacity of 500lbs. it is suitable for 2-6 people. The folding table is easy to fold and store. folds up in seconds and takes up no space. so you can put it in the trunk or store it behind a dresser. Our folding table is versatile enough to be used as a dining or game table for outdoor picnics or birthday parties. as well as a serving or display table for indoor events.
-
- Foldable This folding table 6ft can be folded in the middle and fastened with a safety catch for easy storage. You can put the folding table away in the trunk of your car. or in a small corner. and easily pick it up when you need it. camping tables that fold up lightweight.
- No Assembly Required This foldable table weighs about 25 pounds and measures 29.1L x 70.9 W x 29.1 H unfolded; the folded dimensions are 35.4 L x 29 W x 3 H. H. The folding table is fully assembled. Folding table is fully assembled. craft cabinet with fold out table.
- Sturdy Construction Folding desk comes with powder coated steel legs with connecting locks on the frame and non-slip rubber feet on the bottom to help keep it stable during each use. protecting your floor and yet preventing slippage. Card table folding tables 6ft.
- Convenient And Easy To Store The folding table 6ft is easy to use and includes side locks and handles to make the camping table easy to carry when you are out and about and to store in a compact space when you are not using the plastic table.
- Suitable For Any Place This portable folding table is the ideal partner for social gatherings. the waterproof and smooth table top helps you save a lot of energy cleaning it. It can be used indoors and outdoors. serving for entertainment parties. weddings. home. office game tables display tables dining tables.
-
Features:
- Foldable design
- Quality materials
- Sturdy and durable
- No assemble needed
- Indoor and outdoor use
-
Specifications:
Material:Metal
Color:Black
Product dimension:29.1D x 70.9W x 29.1H
Item weight 25lbs
Maximum Weight Capacity 500lbs
Specifications
| Brand | XF XINFENG |
| Table Shape | Square |
| Material | Plastic. Metal |
| Base Material | Metal |
| Color | Black |
| Seating Capacity | 6 |
| Folded Item Height | 2.8 in |
| Folded Item Width | 70.9 in |
| Assembled Product Weight | 25 lb |
| Maximum Load Weight | 500 lb |
| Recommended Location | Outdoor. Indoor |
| Age Group | Adult |
| Features | Folding. Waterproof. Lightweight |
| Manufacturer | XF XINFENG |
| Manufacturer Part Number | SQ-l706-Black |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 29.10 x 70.90 x 29.10 Inches |










Reviews
There are no reviews yet.